Vissza

KAP Egyszerűsítés- Várható változások a Feltételesség előírásrendszerében:

KAP Egyszerűsítés- Várható változások a Feltételesség előírásrendszerében:

A KAP egyszerűsítésére vonatkozó uniós egyeztetések hatására az AM közleményében ismerteti a közvetlen és egyes Vidékfejlesztési támogatások alapját képező Feltételesség előírásrendszerében várható változtatási irányokat hazai rendszerünkben.

A hír szerint az alábbi hazai lehetőségek állnak rendelkezésre már a 2024-es igénylési évre:

1. Azokat a gazdálkodókat, akik a KAP stratégiai terv és az 1305/2013/EU rendelet alapján 2025. december 31-ig VP keretében egyaránt részesülnek területalapú támogatásban, és ezért feltételességre vonatkozó ellenőrzés alá esnek, mentesülni fognak a kölcsönös megfeleltetési ellenőrzések és a szankciók alkalmazása alól.
2. A feltételesség szankciókat nem kell alkalmazni azon mezőgazdasági termelők esetében, akiknek a meghatározott területe nem haladja meg a 10 hektárt.
3. A HMKÁ 6-ra azaz a talajtakarásra - vonatkozó egyszerűsítési lehetőség a rizs vagy indiánrizs termesztésére használt területek esetében lesz lehetséges, azzal hogy a talajtakarást nem kell teljesíteni azon talajtakarás nélkül - szellőztetés, simítózás vagy szintezés mellett - pihentetett (kikapcsolt) területeken, amelyeket a tárgyévet megelőző évben rizs vagy indiánrizs termesztésére használtak.
4. A HMKÁ 7- azaz a vetésváltás - kiegészül a növénytermesztés diverzifikációjával. Tehát a HMKÁ 7-et vagy a vetésváltással, vagy akár a növénytermesztés diverzifikációjával is teljesítheti a gazdálkodó az alábbiak szerint: a) a 10 hektár feletti, de legfeljebb 30 hektár szántóterülettel rendelkező mezőgazdasági termelő tárgyévben legalább kétféle szántóföldi növénykultúrát termeszt, azzal, hogy a legnagyobb területen termesztett növénykultúra a szántóterületnek legfeljebb 75%-át foglalhatja el, b) a 30 hektár feletti szántóterülettel rendelkező mezőgazdasági termelő legalább háromféle növénykultúrát termeszt, azzal, hogy a legnagyobb területen termesztett növénykultúra a szántóterületnek legfeljebb 75%-át foglalhatja el, és a két legnagyobb területen termesztett növénykultúra együttesen nem haladhatja meg a szántóterület 95%-át.

A mentesülő üzemtípusok változatlanok. A különböző növénykultúrák arányának kiszámítása során a diverzifikáció esetében az a főnövény az a növény, amelyik május 1. napjától szeptember 30. napjáig tartó időszakban a leghosszabb ideig a területen lesz.
HMKÁ 8 vonatkozásában 4-7 % nem termelő tájképi elem ill. terület kijelölése - is egyszerűsítést tartalmaz az uniós csomag, azonban ennek lehetőséget 2024-re már nem lehet kihasználni, mivel éltünk a 2024-re vonatkozó HMKÁ 8 derogációval, mely keretében a HMKÁ 8 nem termelő elem és terület kijelölési kötelezettség - vagy talajtakarásos parlaggal, vagy nitrogénmegkötő növénnyel, vagy másodvetéssel, tájképi elemekkel, vagy ezek kombinációjával -4%, az AÖP kötelezettsége pedig 5-5 %-ról 1-9%-ra módosult és a derogációt és az egyszerűsítést nem lehet egyszerre alkalmazni. Azonban 2025-ben már alkalmazásra kerül az alábbi lehetőség:
- A HMKÁ 8 -ból a nem termelő területek kijelölésének kötelezettsége törlésre kerül azzal, hogy az AÖP-ben lesz ilyen előírást, mert ott a bevételkiesés kompenzálható. A HMKÁ 8-ban marad a védett tájképi elemek megőrzése és a sövények, fák kivágásának, metszésének, csonkításának tilalma a költési és fiókanevelési időszakban.

Forrás: NAK

2024-05-02 08:04:01
Vissza